9. Co należy zrobić w przypadku niemożności pocenia się?

saunal_pot

Możliwość pocenia się jest ważną zdolnością organizmu do obrony przeciwko różnym oddziaływaniom ciepła. Brak u ludzi gruczołów potowych jest zjawiskiem tak rzadkim, że nie będziemy poruszali tego zagadnienia. Bardzo częste są natomiast takie przypadki, gdy istniejące gruczoły potowe ( 2 do 3 mln.) nie pracują poprawnie. Właściwa reakcja naczyń krwionośnych w skórze i tkance podskórnej jest ważnym warunkiem obfitego pocenia się.

Wiadomo jednak, że u wielu ludzi funkcje naczyń są zaburzone, szczególnie poprzez nikotynę, co czasem objawia się szarym kolorem skóry.

Zaobserwowano, że podczas prawidłowo przeprowadzonej kąpieli w saunie wzrasta ilość potu wydzielonego przez gruczoły potowe. Jak wykazano przy pomocy specjalnie przygotowanych papierowych kartek, które zostały umieszczone na skórze, pocenie zaczyna się natychmiast po wejściu do gorącego pomieszczenia sauny.

Pierwszy pot wyparowuje jednak prawie zupełnie tak, że zwykle nie jest zauważany. Ilość wydzielonego potu ogółem można oznaczyć przez zważenie się po kąpieli i przed kąpielą ( po osuszeniu się).

Początkującym, którzy wstępnie pocą się niewiele, zaleca się zastosowanie bardzo ciepłej kąpieli stóp, co rozszerza naczynia krwionośne na całej powierzchni skóry. Efekt ten można wzmocnić poprzez szczotkowanie się suchą szczotką aż do ukazania się zaróżowionej skóry.
W samej saunie nie należy stosować szczotkowania się ( ani innych czynności), ponieważ mogłoby to przeszkadzać innym osobom korzystającym z sauny.

Źródło: Przewodnik medyczny „Reguły korzystania z sauny”dr med. I.Fritzsche i W.Fritzsche

Podobne tematy:
Co to jest sauna?
Od jak dawna stosowana jest sauna?
Ile jest saun?
Jaki jest cel kąpieli w saunie?

Bądź pierwszą osobą, która włączy się do dyskusji

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany, aby móc dodawać komentarze.