14. Czy sauna powoduje wystąpienie gorączki?

 

Mówi się czasem o „terapeutycznej gorączce” w odniesieniu do podwyższonej temperatury ciała w czasie kąpieli w saunie. Daje ona takie same efekty jak gorączka spowodowana chorobą organizmu, mianowicie wyższą temperaturę wewnątrz ciała, Np. 38,5’C oraz wzmożoną produkcję przeciwciał.

Chociaż efekty są podobne, to jest jednak między nimi pewna różnica. W przypadku gorączki zostaje podwyższona standardowa temperatura („normalna wartość”) w centrum zapalnym, w którym rozwija się choroba. W przypadku sauny wyższa temperatura organizmu wynika z przegrzania ciała spowodowanego forsownym jego ogrzewaniem w czasie kąpieli.

Ciało reaguje na to wydzielaniem potu do czasu, aż skóra zostanie ostatecznie ochłodzona wskutek parowania potu. Normalizacja temperatury ciała zachodzi w czasie krótkiej fazy chłodzenia.

Wysoki wzrost temperatury w tkance skórnej prawdopodobnie ma wpływ na to, że pomimo krótkiego czasu działania i ograniczonego stopnia przegrzania, organizm wytwarza przeciwciała. Pomimo to nie powinniśmy korzystać z sauny jako środka terapeutycznego zamiast wysokotemperaturowej przegrzewającej kąpieli wodnej.

Źródło: Przewodnik medyczny „Reguły korzystania z sauny”dr med. I.Fritzsche i W.Fritzsche

Podobne tematy:
15. Czy można „złapać przeziębienie w trakcie korzystania z sauny?
16.Czy gorące powietrze może być wdychane bez szkody dla organizmu?
4. Ile jest saun?
5. Jaki jest cel kąpieli w saunie?
Obrazkowa instrukcja korzystania z sauny.

Bądź pierwszą osobą, która włączy się do dyskusji

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany, aby móc dodawać komentarze.