5. Jaki jest cel kąpieli w saunie?

saunal_lezanki_oparcia

Zwyczaj korzystania z sauny.

Rozpowszechnienie, w ciągu stosunkowo niewielu lat, zwyczaju korzystania z sauny jest rzeczywiście zadziwiające. Można postawić pytanie, dlaczego w czasach wielkiego postępu technicznego i wysokich standardów życia, taki prosty zabieg jak kąpiel w saunie, spotyka się z tak dużym zainteresowaniem i aprobatą.

Co zaspakaja sauna?

Można odpowiedzieć na to pytanie w sposób bardzo prosty. Sauna zaspokaja naturalne potrzeby współcześnie żyjących ludzi. Rozluźnia fizycznie i psychicznie człowieka jako całość, zmienia nastrój, zwiększa wydolność, oczyszcza i odtruwa organizm. Wyrównuje straty spowodowane niekorzystnymi warunkami życia, poprawiając w widocznym stopniu wiele funkcji organizmu, a zwłaszcza dotyczących wydolności serca i krążenia krwi.

A co mówią wyniki statystyczne?

W roku 1970, a następnie w 1979, przeprowadzono ankiety wśród korzystających z sauny. W każdym przypadku przetestowano 10.000 ludzi. Z odpowiedzi wynikało, że 71% ankietowanych korzysta z sauny przede wszystkim dla relaksu i rekreacji, 62% dla wzmocnienia organizmu, 41% dla uaktywnienia się i zwiększenia wydolności, 47% kobiet miało na celu pielęgnację skóry i lepszy wygląd, oczyszczenie organizmu -28%, a odchudzenie lub utrzymanie szczupłej sylwetki-12%. Tylko 16% wymieniało przyczyny związane z leczeniem. Natomiast nieliczni zaczęli korzystać z sauny, aby zapobiec często występującym chorobom.

Co mówi młodzież o saunie ?

Młodzi ludzie, którzy raczej rzadko myślą o problemach zdrowotnych, byli zadowoleni z korzystania z sauny. Używają jej do regeneracji sił po intensywnym uprawianiu sportu, podoba im się pielęgnacja organizmu w saunie, towarzystwo, a dodatkowo jej efekt wzmacniający organizm.

Źródło: Przewodnik medyczny „Reguły korzystania z sauny”dr med. I.Fritzsche i W.Fritzsche

Podobne tematy:
Co to jest sauna?
Od jak dawna stosowana jest sauna?
Ile jest saun?
W jaki sposób wysoka temperatura sauny wpływa na pracę serca?
Na co powinien zwracać uwagę sportsmen korzystający z sauny?

Bądź pierwszą osobą, która włączy się do dyskusji

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany, aby móc dodawać komentarze.