Drewno do budowy sauny

drewno-w-saunie

świerk

świerk

świerk skandynawski

świerk skandynawski

cedr

cedr

cedrk1

osika

osika

osika skandynawska

osika skandynawska

lipa

lipa

drewno lipowe

drewno lipowe

samba gigant

samba-gigantycznych rozmiarów

 

 

Doskonałe jak wino.

Sauna to luksusowy produkt, a więc materiały przeznaczone do jej budowy również powinny być najwyższej jakości. To tak, jak z winem – połączenie wysokiej klasy winorośli  z przyprawami korzennymi, fermentacja, przechowywanie i proces leżakowania, wszystko to wpływa na bukiet, pod którego działaniem można się rozkoszować wybornym smakiem. Ze względu na docelowe przeznaczenie drzewa, można je podzielić na podobne etapy, trzy jakościowo różne.

Suche, wytrzymałe, sosnowe drewno z dużą zawartością żywicy używane jest do konstrukcji kabiny. Z iglastych gatunków, takich jak świerk skandynawski, jodła kanadyjska (hemlock), cedr kanadyjski czy liściastych- osika skandynawska i lipa wykonuje się poszycie wewnętrzne sauny. Natomiast do elementów wyposażenia z którymi styka się nasze ciało używane jest tzw. zimne drewno: abachi/ samba/ wawa.

Podwaliny trwałości.

Drewno sosnowe, zimozielone, zahartowane niczym morsy i odporne na trudne warunki środowiska i temperatury. Jest źródłem nie tylko drewna, ale też żywicy i olejków eterycznych, łatwe w obróbce, sprężyste, o dobrej wytrzymałości mechanicznej.

Wygoda i bezpieczeństwo.

Świerk skandynawski, nazywany drewnem białym to drzewo jasne, z lekko żółtawym zabarwieniem. Swoimi właściwościami przypominać może wygodną sofę, z której korzysta się z ogromną przyjemnością – stosunkowo miękkie, wytrzymałe, łatwe w obróbce oraz odporne na obciążenia. Tapicerką są włókna zazwyczaj proste, ze sporadycznie występującymi spiralami i małymi sękami. Ze względu na rzadko pojawiające się pęcherze żywicy, to właśnie świerk cieszy się największą popularnością wśród gatunków drzew wykorzystywanych do budowy saun. Duża ilość drobnych, brązowych i dobrze wrośniętych sęków nada saunie dodatkowej pikanterii. W Europie świerk uznany za podstawowy gatunek drewna budowlanego.

Gust, smak i delikatność.

Jodła kanadyjska jest jak wykwintna potrawa, konsumowana tylko oczami i kubkami smakowymi – ponętnie wyglądająca, smaczna i gustowna. Takie właśnie jest drewno jodły – jasne, bezwonne, wytrzymałe, bez sęków i niemal bez żywicy. Uznanie zyskało przede wszystkim dzięki równym rysunkom słoja i jednolitym kolorem. Odpowiednia szerokość deski zabezpiecza ją przed zniekształceniem, natomiast długie pióro przed powstaniem szczelin między deskami. Jest jednym z najtwardszych gatunków iglastych na świecie.

Lekkość, trwałość i aromat.

Cedr kanadyjski  jest dmuchawcem pośród drzew, najlżejszy z iglaków. Jego paleta kolorów jest dość obszerna, począwszy od białego z ciemnymi paskami, poprzez odcienie żółtawo-brązowe do ciemno czerwono-brązowego. Usłojenie może być bardzo gęste lub rzadkie z paskami bieli. Posiada wysokie walory izolacji cieplnej, naturalną odporność na rozpad i szkodliwe działanie owadów. Jego trwałość przy odpowiedniej impregnacji pozostaje nienaruszona przez dziesięciolecia, zachowując przy tym swoje właściwości ochronne.

Solidność, czystość i jasność.

Osika skandynawska jest atłasem oblewającym ciało, tylko dla koneserów. Wpada w oko, lecz nie każdy się w niej odnajduje. Jasne, mocno zbliżone kolorem do białego drewno o delikatnej strukturze, zmysłowej gładkości, jednocześnie solidne i odporne na wilgoć.

Dla smakoszy kolorów kawy.

Drewno lipowe barwami przypomina tak pożądaną przez większość ludzi kawę. Jaśniejsza – lżejsza, z nutką powabu, typowe latte, ciemniejsza – wypośrodkowana, najbardziej popularna kawa z mlekiem i zamykająca menu espresso – mocna, ciemna, dla smakoszy.

Wygoda i praktyczność.

Abachi, tajemniczo brzmiąca nazwa afrykańskiego drewna, o kolorystyce słońca w różnych odsłonach, od jasno żółtego, poprzez szaro żółty, do kanarkowego. Jest miękkie, sprężyste, elastyczne i bardzo proste, a ponadto słabo przewodzi ciepło, stąd też jego zastosowanie w szczególności do budowy oparć, siedzisk i leżanek w saunie.

Jakie powinno być drewno do sauny.

Podsumowując, drewno do budowy sauny muszą mieć właściwą wilgotność, być wolne od wad obróbki, a wady naturalne, takie jak, np. sęki mogą występować w niewielkim zakresie – skala zależy od gatunku drewna, powinny być gładko szlifowane i czyste. Przy wyborze materiału nie należy kierować się ułatwieniami, gdyż może to mieć opłakane skutki w późniejszym czasie podczas eksploatacji. Przykładem może być użycie sosny, zamiast świerku skandynawskiego. Jest o wiele tańsza, ale ma też dużą zawartość żywicy, co ją automatycznie dyskwalifikuje. Z kolei niska gęstość abachi sprawia, że w wysokiej temperaturze drzewo to nie nagrzewa się zbytnio i można na nim usiąść, bez obawy o oparzenia.

Na koniec pozostaje najprzyjemniejsza część – pełen relaks, przyjemność dla ciała i duszy, popuszczone wodze fantazji…w skrócie, przyjemna w doznaniach euforia – tego właśnie dostarczy wypieszczona od początku do końca sauna.

 

Drewno do nabycia w sklepie internetowy www.sklep.saunal.pl 

Podobne tematy:

Piece do sauny            Koloroterapia- leczenie światłem

Aromaterapia w saunie         Jonizacja- wpływ soli na zdrowie człowieka


Zapytaj nas, czy spełnimy Twoje marzenia. 

Wypełnij formularz do wstępnej wyceny sauny.

Jesteśmy w stanie sprostać nawet najbardziej wyszukanym zamówieniom, dzięki temu, że posiadamy odpowiednią bazę projektową, wykonawczą i montażową. Doradzamy, projektujemy, wyceniamy i realizujemy każdy, nawet najbardziej skomplikowany projekt sauny.

SAUNA Lepszej nie znajdziesz !


Sauna fińska

Sauna fińska jest pomieszczeniem wykonanym z drewna lub wyłożonym w całości drewnem. Piec nagrzewa pomieszczenie do

Sauna infrared

Sauna infrared czyli sauna na podczerwień. Jest to rodzaj nowoczesnej generacji saun, która choć przypomina saunę tradycyjną (kabina zbudowana

Łaźnia parowa

Jako pierwsi i na dzień dzisiejszy jedyni w Polsce, produkujemy kabiny łaźni/saun parowych, wykładanych piękną mozaiką szklaną,