Jaki piec do sauny

piec-eos-saunalOgrzewanie sauny, to jeden z najważniejszych jej elementów. Trzeba o nim pomyśleć na samym początku planowania, ponieważ od tego może zależeć również rozplanowanie przestrzenne wszelkich urządzeń w zaadaptowanej przestrzeni.

Rodzaj sauny i rodzaje pieców

Ważnym argumentem w dyskusji o wyborze rodzaju pieca jest oczywiście rodzaj sauny. Nie chodzi tu jedynie o to czy decydujemy się na saunę infrared, fińską czy łaźnię parową. Istotne jest również wyposażenie sauny. Piec opalany drewnem dobrze się sprawdza w przypadku tradycyjnego wystroju, zwłaszcza przy wykończeniach z bali. Trudno jednak wyobrazić sobie ten typ ogrzewania w supernowoczesnej saunie, wypełnionej elektroniką. Wprawdzie piece na drewno również mogą być wyposażone we wszelkie niezbędne czujniki, ale stylistycznie byłoby to raczej połączenie trudne do zaakceptowania.

Z drugiej jednak strony istnieją nowoczesne piece opalane drewnem, w niczym nie przypominające swoich „przodków”. Mają wbudowane zbiorniki wodne i pojemniki na kamienie, ale wyglądają nowocześnie i stylowo. Nie zmienia to jednak faktu, że często projektując saunę sięga się po rozwiązania, które są po prostu wygodne i łatwe w obsłudze, a w tej kategorii piec elektryczny zawsze będzie najłatwiejszy w użytkowaniu.

Bi-O Germanius- piec do sauny

Bi-O Germanius- elektryczny piec do sauny

Piece elektryczne

Obecnie sauna coraz częściej wyposażona jest w nowoczesne grzejniki elektryczne, które są wydajne i bardzo łatwo moduluje się i monitoruje ich temperaturę. Dla osób ceniących czystość i wygodę, a przede wszystkim dla tych, którzy nie chcą sobie zaprzątać głowy zakupem i składowaniem opału, urządzenie, które podłącza się do sieci energetycznej i uruchamia przyciskiem, to spełnienie marzeń.

W przypadku pieca elektrycznego pewnym mankamentem – istotnym zwłaszcza przy obecnych cenach energii – jest koszt eksploatacji. Oczywiście piec w saunie nie pracuje przez cały czas, a jedynie wówczas gdy jest ona używana. Na dodatek przy odpowiednim skonstruowaniu odprowadzania powietrza, można je wykorzystać również do podtrzymania temperatury w domu. Nie da się wprawdzie skierować ciepłego powietrza bezpośrednio na mieszkanie, ale przy odrobinie dobrej woli  już na etapie projektowania sauny można przygotować system jego odprowadzania, tak by uzyskane ciepło nie uciekało z domu.

Piec na drewno

Piec na drewno

Piece opalane drewnem

Wielu miłośników sauny nie akceptuje jednak takich „nowoczesnych” rozwiązań. Argumentują oni zazwyczaj, że ciepło, którego źródłem jest piec opalany drewnem, jest bardziej „miękkie” i „przyjazne”. Oba te przymiotniki mogą się wydawać dziwne, ale skoro odnoszą się do sfery związanej z czuciem, najprawdopodobniej chodzi o to, że zwolennicy pieców na drewno cenią sobie po prostu naturalny klimat wykonanej w drewnie sauny.

Jedyne rzeczywista różnica jest taka, że tradycyjny, piec opalany drewnem roztacza dookoła charakterystyczny zapach. Nie jest to jednak ten rodzaj woni, która mogłaby się kojarzyć z aromaterapią.

Na dodatek trzeba pamiętać że piec opalany drewnem – podobnie jak wszelkie inne piece spalinowe – potrzebuje odprowadzenie spalin, w tym przypadku komina. Musi on być zbudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Oczywiście producenci rozwiązali już ten problem i można zamówić gotowe elementy komina do praktycznie każdego rodzaju pieca.

Prąd czy drewno?

Niełatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: który z rodzajów pieców wybrać? Przede wszystkim dlatego, ze bardzo trudno wskazać na konkretne kryteria, które mogłyby umożliwić taką jednoznaczną ocenę. Nawet jeżeli przyjęlibyśmy takie proste założenia, jak energooszczędność, wydajność czy wygodna obsługa, to porównanie można by przeprowadzić jedynie na poszczególnych modelach, reprezentujących dany rodzaj ogrzewania. W żaden sposób nie przybliży nas to jednak do odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Odpowiedź kryje się zazwyczaj we własnych preferencjach osoby planującej swoją własną domową saunę. W kwestiach technicznych, dotyczących możliwości wykorzystania konkretnych modeli pieca w wygospodarowanych na potrzeby sauny pomieszczeniach, warto konsultować się ze specjalistami od produkcji i montażu saun. Będą ono zapewne niezwykłe pomocni, ponieważ mogą wskazać na kryteria, jakie w tym konkretnym przypadku trzeba w szczególności brać pod uwagę. Jednak nawet oni nie rozstrzygną jednoznacznie tego, co leży w gestii gustu właściciela.

Sound

Sound

Corona

Corona

Muehlensauna

Muehlensauna

Elegance

Elegance

Nasza ponad 27-letnia działalność pozwoliła w praktyce sprawdzić komfort używania, wydajność pracy, ekonomiczność, trwałość, estetykę wykonania a przede wszystkim sprawność i bezawaryjność wybranych producentów pieców do sauny.

W batalii o bezawaryjność, wielkość oferty i dostosowanie produktów do polskich warunków (np. jakość wody) najlepszą okazała się firma EOS Saunatechnik GmbH z Niemiec ( link do strony producenta ).

elektryczne piece jednofunkcyjne -to piece do sauny suchej, w której polewamy wodą (zazwyczaj z dodatkiem olejków eterycznych) rozgrzane kamienie, aby uzyskać chwilowo większą wilgotność.

elektryczne piece dwu-funkcyjne – to piece z parownikiem (np.z serii Bi-O ) które zadowolą Państwa kąpielą w suchym, wilgotnym lub parowym powietrzu. Rozpoznać je można po charakterystycznych miseczkach. Ułożone w miseczkach zioła pod wpływem ciepła inhalują a wlane olejki aromatyczne zapełnią zapachem pomieszczenie sauny.

Zapraszamy do sklepu internetowego, gdzie znajdziecie państwo duży wybór pieców : www.sklep.saunal.pl 

Jak dobrać moc pieca do kubatury sauny ?

Cały urok sauny to atmosfera delikatnego, równomiernego ciepła, które dostarcza nam piec- dusza każdej sauny i źródło ukojenia. Aby w pełni pogrzać „nastrój” towarzyszący kąpieli w saunie i spełnić oczekiwania należy dobrać moc pieca do kubatury kabiny.

Można przyjąć zasadę, iż na każde 1-1,1 m3 powierzchni sauny przypada 1 kW mocy pieca. Na przykład- kabina sauny o wymiarach:

200 cm (szerokość)
200 cm (głębokość)
200 cm (wysokość)

Obliczamy kubaturę: 2m x 2m x 2m = 8m3

Obliczamy moc pieca: 8m3:1,1m3= 7,27 kW

UWAGA! Proszę wybrać piec o większej mocy, jeśli w kabinie sauny jest otwór okienny lub inne dodatkowe możliwości „uciekania” ciepła na zewnątrz.

W poszczególnych piecach producenci podają moc pieca oraz zalecaną kubaturę kabiny sauny, dla przykładu

piece firmy EOS o mocy 6 kW ogrzeją kabinę sauny o kubaturze od 6 do 8 m3
o mocy 7,5 kW kabinę o kubaturze od 7 do 10m3,
a o mocy 9 kW kabinę o kubaturze od 9 do 14 m3

Gdzie kupić i ile kosztuje piec do sauny?

Akcesoria do sauny.

Domowa sauna fińska.