Akcesoria do sauny.
Budowa sauny to bardzo interesujące wyzwanie. Znalezienie odpowiedniego projektu i wybór rozwiązań, które będą dla nas najbardziej właściwe, to na pewno wciągająca zabawa, zwłaszcza że na rynku są dostępne bardzo różne rozwiązania. Jednak okazuje się że prawdziwy wyzwaniem jest dopiero urządzanie sauny i wyposażenie jej w niezbędne akcesoria. Wybór dostępnych na rynku produktów może przyprawić o zawrót głowy.
Absolutna podstawa
Uzbrajanie sauny w akcesoria powinno się zacząć od najbardziej podstawowego wyposażenia, koniecznego w każdym przypadku. Wszystkie te przedmioty powinny być jak najsolidniejsze, ponieważ będziemy ich regularnie używać.
Cebrzyk i chochla – to para, bez której fińska sauna praktycznie traci rację bytu. Drewniany, gustownie wykonany cebrzyk z plastikowym wkładem ma pomieścić odpowiednią ilość wody, żeby starczyła na cały pobyt w kabinie. Dla wzmocnienia efektu wodę można mieszać z odrobiną olejków eterycznych, zwłaszcza jeżeli chcemy by zabiegi w saunie pomogły nam np. w zwalczeniu przeziębienia.
Chochla zaś, to drewniana łyżka, której będziemy używać do wylewania wody z cebrzyka. Dzięki temu nie wylejemy jej naraz za dużo i nie wychłodzimy kamieni. Odmierza dokładnie taką ilość, żeby woda natychmiast wyparowała, odprowadzając do powietrza przyjemne ciepło. To również istotne ze względu na zachowanie wyposażenie grzewczego w dobrym stanie. Lanie zbyt dużej ilości wody może doprowadzić do trwałego uszkodzenia grzałek! Dlatego właśnie chochla jest tak ważnym elementem.
Starożytny zegarek
Do sauny wchodzimy bez żadnych urządzeń elektrycznych czy mechanicznych. Warunki tam panujące są w stanie szybko i sprawnie zamordować każdy sprzęt. Dlatego w kwestii odmierzania czasu w saunie najlepiej zdać się na urządzenie, które już od wieków odmierza czas, bez względu na to czy świeci słońce czy wieje wiatr. To klepsydra. Oczywiście mowa tu o stosunkowo niewielkim urządzeniu.
Najpopularniejsze używane w saunach klepsydry to takie, w których przesypanie piasku z jednego naczynia do drugiego trwa 15 minut. Tyle najczęściej trwa pojedyncza wizyta w saunie. Oczywiście możemy takie cykle powtarzać, po ochłonięciu i odzyskaniu zwykłej temperatury ciała, jednak warto pamiętać, że jest to optymalna długość jednego pobytu w komorze sauny.
Kontrola temperatury
Oprócz pomiaru czasu w saunie, istotna jest również możliwość stałej kontroli temperatury. Może się przecież zdarzyć, że źle ustawimy temperaturę, albo z jakiegoś powodu urządzenie ulegnie awarii. W przypadku przegrzania powinien zadziałać bezpiecznik, jednak jeżeli grzałki słabną i stają się coraz mniej wydajne, to również będziemy w stanie zaobserwować to jedynie za pomocą odpowiednich urządzeń pomiarowych.
Dlatego właśnie niezbędnym wyposażeniem sauny jest termohigrometr. Wprawdzie do samego pomiaru temperatury wystarczyłby zwyczajny termometr, przygotowany do pracy w takich warunkach, jednak wyższość termohigrometr nad nim polega na tym, że na jednej tarczy odczytujemy dwa pomiary – temperatury i wilgotności powietrza. Ta druga wartość jest o tyle istotna, że możemy dzięki niej ocenić kiedy należy polewać wodą kamienie, w celu wytworzenia większej ilości pary.
Romantyczna sauna
Podobno saunę używaną tylko przez mężczyzna od tej, w której przebywają również kobiety można rozpoznać na pierwszy rzut oka. W męskiej saunie znajdziemy to co niezbędne. Jeśli zaś zauważymy, ze ktoś zainstalował nagłośnienie, z którego może sączyć się relaksacyjna muzyka, na dodatek czuć dyskretny zapach olejków eterycznych, a dookoła nie brakuje drobnych ozdobnych detali, możemy mieć pewność, że bywa tam jakaś romantycznie usposobiona kobieta.
Inne akcesoria
Pozostałe akcesoria nie są właściwie niezbędne. Wiele z nich jednak trafia do saun z powodu konkretnych preferencji użytkowników. Tak jest np. z witkami wierzbowymi, których używa się do delikatnego smagania ciała w celu oczyszczenia go i poprawy krążenia. Jednak tu już wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań.
Akcesoria do nabycia w sklepie internetowy www.sklep.saunal.pl