Przeciwwskazania do korzystania z sauny fińskiej
Sauna fińska nie dla wszystkich
Sauna przynosi ukojenie, odpręża i pomaga zwalczać lub łagodzić wiele stanów patologicznych zachodzących w ludzkim ciele. Jednak nie jest ona dla wszystkich. Istnieją przeciwwskazania, których należy przestrzegać.
Przede wszystkim nawet, jeżeli ktoś jest zupełnie zdrowy, nie może korzystać z sauny fińskiej będąc pod wpływem alkoholu, narkotyków i innych używek. Gorąco panujące w saunie i pocenie się, czyli odprowadzanie wody z krwi może u takich osób spowodować zapaść w krążeniu.
Również przeziębienie jest przeciwwskazaniem.
Ponieważ w saunie nie tylko dochodzi do ogrzania ciała, które może być korzystne, ale również do jego ochłodzenia, co z kolei może zaostrzyć objawy choroby prowadząc do groźniejszych chorób i powikłań. Nie do końca wyleczone choroby górnych dróg oddechowych, również gruźlica, która coraz częściej pojawia się we współczesnym świecie, wykluczają możliwość korzystania z dobrodziejstw sauny.
Jak wiadomo stanów zapalnych nie należy grzać,
bo powoduje to zaostrzenie objawów. Stąd prosty wniosek, że z ciepła sauny nie mogą korzystać osoby ze stanami zapalnymi zarówno mięśni, jak i stawów. Dlatego powikłane choroby reumatyczne są istotnym przeciwwskazaniem, jak również wszelkie zapalenie organów wewnętrznych. Niestety z sauny nie mogą korzystać osoby chore na nowotwory, choć zapewne w sferze psychicznej oddziaływanie sauny mogłoby mieć wręcz zbawienny wpływ.
Wysiłek, który odbył się niedawno również jest czynnikiem wykluczającym
możliwość skorzystania z sauny. Należy najpierw doprowadzić tętno do normalnego stanu, by spokojnie móc zregenerować siły w saunie. W przeciwnym wypadku obciążone wysiłkiem serce zostanie jeszcze bardziej obciążone przez konieczność odprowadzenia ciepła ze skóry do wnętrza organizmu, co jest możliwe tylko dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych i wytężonej pracy serca. W normalnych warunkach nie jest to szkodliwe, jednak po wcześniejszym wysiłku może powodować zaburzenia krążenia szkodliwe dla zdrowia i życia. Szczególną uwagę powinni na to zwrócić sportowcy, którym zaleca się stosowanie sauny w celu regeneracji sił, zahartowania organizmu i zwiększenia jego wydolności. Owszem, sauna tak działa, ale jedynie wtedy, gdy pomiędzy wysiłkiem, a regeneracją jest stosowana przerwa proporcjonalnej długości do przebytego wysiłku.
Pacjenci z żylakami nie powinni korzystać z sauny tylko wtedy,
gdy żylaki krwawią. W innych przypadkach zwiększona wydolność pracy serca, przy równocześnie rozszerzonych naczyniach krwionośnych przynosi ulgę. Nie powinno się tylko dopuszczać do sytuacji, gdy nogi zwisają bezwładnie, a po kąpieli w saunie koniecznie należy zastosować zimną wodę.
Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny jest również wycieńczenie
i odwodnienie organizmu. Wypocenie wody i spowodowanie szybszego krążenia krwi może u takich osób mieć katastrofalne skutki.
Każdy, kto chce skorzystać z sauny, a obawia się, czy jego schorzenie nie jest przeciwwskazaniem, powinien porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym. Niektóre choroby bowiem wykluczają saunę całkowicie, a niektóre tylko w ostrych przebiegach, a to ocenić może tylko lekarz.
I pamiętać należy jedno. Jak każdy wynalazek cywilizacyjny sauna nie jest groźna. Groźni, i to dla samych siebie, są jedynie ludzie niewłaściwie z niej korzystający.
Opracowano na podstawie medycznego poradnika „Reguły korzystania z sauny”