33. Którym pacjentom doradza się, a którym nie zezwala się korzystać z sauny?

14 mar 2013 | ABC sauny fińskiej: reguły korzystania z sauny

Ludzie, którzy są chorzy i powinni leżeć w łóżku, nie mogą korzystać z sauny. Pacjenci cierpiący na ostre choroby, zwłaszcza związane z występowaniem gorączki, ze stanami zapalnymi organów wewnętrznych, np. serca, naczyń krwionośnych, pacjenci z nie zupełnie wyleczoną gruźlicą płuc, pacjenci z nowotworami, pacjenci z chorobami spazmatycznymi, nie mogą korzystać z sauny.

W pewnych przypadkach zależy to od ostrości przebiegu choroby, stopnia i stanu choroby, więc decyzje o pozwoleniu na korzystanie z sauny może podjąć tylko lekarz, który opiekuje się chorym.

W przypadkach, gdy np. wysokie ciśnienie krwi jest podatne na zmiany, gorąco sauny w połączeniu z ostrożnym ochładzaniem, ma dobroczynny wpływ redukujący ciśnienie.

Prof. Halhuber mówi, że są „sercowi pacjenci bez choroby serca”, gdy objawy choroby jeszcze nie uzewnętrzniły się, i osoby takie korzystają z sauny.

Zaburzenia krążenia obwodowego pod wpływem sauny mają tendencję do poprawy. Astmą i bronchitem już zajmowaliśmy się, należy do nich dodać inne chroniczne katary górnych dróg oddechowych (chroniczne przeziębienia i inne), przy których właściwie zastosowana sauna jest zalecana.

W przypadku (nie aktywnego) chronicznego reumatyzmu, jak i w przypadku reumatyzmu mięśni, sauna poprawia, jak już wyjaśniono, mobilność i przynosi ulgę w bólu, to samo stosuje się do chorób stawów i schorzeń dysku międzykręgowego.
Sauna redukuje podatność na zapalenie nerwu i lumbago.
Specjalną uwagę należy zwrócić na żylaki, ponieważ są one bardzo rozpowszechnione. Pacjentom zezwala się na korzystanie z sauny tak długo, jak długo nie występuje krwawienie. Pacjenci ci nie powinni pozwalać swoim nogom zwisać w saunie i bezpośrednio po opuszczeniu gorącej sauny powinni zastosować zimną wodę.

W przypadku otyłości sauna może mieć tylko wspierający wpływ (usuwanie wody). W przypadku wychudzenia organizmu działa jako pewien czynnik wzmagający apetyt. Sauna może korzystnie wpływać na choroby funkcjonalne związane z rozregulowaniem autonomicznego systemu nerwowego („nerwica żołądka” i „nerwica serca”).

Wspomagający terapię lekami wpływ regularnego korzystania z sauny w przypadku pewnych chorób, nie może zostać niedoceniony. W klinicznych sanatoriach sauna odgrywa ważną rolę. Rozmaitość i wielorakość jej zastosowania wynika z faktu, że sauna nie jest specyficznym remedium.

Sauna tylko pomaga organizmowi w jego wysiłkach, aby pokonać chorobę.

Najwyższą wartość sauny, wśród szerokiego zakresu korzystnych efektów, widzi się w zmaganiu się organizmu z przedchorobowymi zmianami, pierwszymi zwiastunami choroby, które w pewnych warunkach mogą prowadzić bezpośrednio do zagrożenia chorobą. „Kto jest dzisiaj zupełnie zdrowy?” Moglibyśmy zapytać i odnieść to do zagrożenia naszego zdrowia przez warunki i zwyczaje życia. W tym aspekcie chęć korzystania z sauny zwiększa się, coraz więcej ludzi chciałoby wykorzystać jej wpływ na zapobieganie chorobom.

Dzisiaj zwraca się dużą uwagę na psychosomatyczne uwarunkowania chorób, mówi się np. o związkach pomiędzy sferą psychiczną i doświadczeniem z jednej strony, a zdrowiem fizycznym lub chorobą z drugiej. Na te związki sauna ma korzystny wpływ psychologicznie rozluźniający i stymulujący. Jest to, zatem szczególnie zgodne z zasadami terapii i profilaktyki.