33. Którym pacjentom doradza się, a którym nie zezwala się korzystać z sauny?
W pewnych przypadkach zależy to od ostrości przebiegu choroby, stopnia i stanu choroby, więc decyzje o pozwoleniu na korzystanie z sauny może podjąć tylko lekarz, który opiekuje się chorym.
W przypadkach, gdy np. wysokie ciśnienie krwi jest podatne na zmiany, gorąco sauny w połączeniu z ostrożnym ochładzaniem, ma dobroczynny wpływ redukujący ciśnienie.
Prof. Halhuber mówi, że są „sercowi pacjenci bez choroby serca”, gdy objawy choroby jeszcze nie uzewnętrzniły się, i osoby takie korzystają z sauny.
Zaburzenia krążenia obwodowego pod wpływem sauny mają tendencję do poprawy. Astmą i bronchitem już zajmowaliśmy się, należy do nich dodać inne chroniczne katary górnych dróg oddechowych (chroniczne przeziębienia i inne), przy których właściwie zastosowana sauna jest zalecana.
W przypadku otyłości sauna może mieć tylko wspierający wpływ (usuwanie wody). W przypadku wychudzenia organizmu działa jako pewien czynnik wzmagający apetyt. Sauna może korzystnie wpływać na choroby funkcjonalne związane z rozregulowaniem autonomicznego systemu nerwowego („nerwica żołądka” i „nerwica serca”).
Wspomagający terapię lekami wpływ regularnego korzystania z sauny w przypadku pewnych chorób, nie może zostać niedoceniony. W klinicznych sanatoriach sauna odgrywa ważną rolę. Rozmaitość i wielorakość jej zastosowania wynika z faktu, że sauna nie jest specyficznym remedium.
Najwyższą wartość sauny, wśród szerokiego zakresu korzystnych efektów, widzi się w zmaganiu się organizmu z przedchorobowymi zmianami, pierwszymi zwiastunami choroby, które w pewnych warunkach mogą prowadzić bezpośrednio do zagrożenia chorobą. „Kto jest dzisiaj zupełnie zdrowy?” Moglibyśmy zapytać i odnieść to do zagrożenia naszego zdrowia przez warunki i zwyczaje życia. W tym aspekcie chęć korzystania z sauny zwiększa się, coraz więcej ludzi chciałoby wykorzystać jej wpływ na zapobieganie chorobom.
Dzisiaj zwraca się dużą uwagę na psychosomatyczne uwarunkowania chorób, mówi się np. o związkach pomiędzy sferą psychiczną i doświadczeniem z jednej strony, a zdrowiem fizycznym lub chorobą z drugiej. Na te związki sauna ma korzystny wpływ psychologicznie rozluźniający i stymulujący. Jest to, zatem szczególnie zgodne z zasadami terapii i profilaktyki.