Zdrowotne wskazania do korzystania z sauny fińskiej
Sauna fińska dla szerszej grupy ludzi, niż może się wydawać.
Większości użytkowników saun, oczywiście mowa tu o saunie fińskiej, jako miejscu z gorącym i suchym powietrzem, a nie o kąpielach w parze, nie trzeba przekonywać do jej kojącego i leczniczego wpływu. Ci, którzy korzystają z sauny regularnie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że podczas pocenia uwalniają organizm z nagromadzonych toksyn, co korzystanie wpływa na kondycję całego organizmu oraz poprawia wygląd skóry.
Osoby z różnymi dolegliwościami twierdzą, że sauna fińska nie jest dla nich, często mijając się z prawdą.
Nie poszukując wiedzy na ten temat pozbawiają się możliwości odkrycia leczniczego działania sauny. Do jej stosowania wskazań jest bowiem wiele. Przede wszystkim regularne wypacanie szkodliwych substancji z organizmu oraz hartowanie ciała przez przejście wszystkich etapów koniecznych do pełnego odczucia korzyści z sauny, czyli wstępnego obmycia się, osuszenia, następnie wystawienia ciała na działanie ciepłego, suchego powietrza i w końcu jego schłodzenie zimnym powietrzem przez płuca i zimną wodą przez całe ciało zapobiega zapadaniu na przeziębienia. Bardzo przyjemna profilaktyka.
Wiele osób uważa, że kobieta w ciąży nie może korzystać z sauny fińskiej,
że działa tu zasada zgodna z tym, że ciała nie można przegrzewać, bo nastąpi wcześniejszy poród, bądź poronienie.Nic bardziej mylnego. Kobieta, która przed ciążą korzystała z sauny regularnie, a cała ciąża przebiega prawidłowo nadal może korzystać z kąpieli. Poprzez wypacanie kobieta pozbywa się nagromadzonych szkodliwych substancji z własnego ciała, ale również pozbywa się substancji szkodliwych produkowanych przez dziecko. Dzięki temu dużo mniej odczuwa ciążowe dolegliwości, takie jak mdłości, wymioty czy ogólne złe samopoczucie. Rozluźnienie w saunie wpływa też na poród. Kobiety regularnie korzystające z saun rodzą łatwiej i szybciej.Podczas korzystania z sauny serce musi pracować szybciej, by przetransportować ciepło z powierzchni skóry do wnętrza ciała.
Jest to utożsamiane z tym, że serce się męczy i jest to kolejny błąd.
Serce bowiem pompuje zwiększoną ilość krwi, ale do rozszerzonych naczyń krwionośnych, dodatkowo jest lepiej odżywione dzięki bardziej efektywnej pracy. Dlatego korzystanie z saun zaleca się osobom po zawale, już w pierwszej fazie rehabilitacji.
Bliskie sercu jest oczywiście ciśnienie krwi, które od jego pracy bezpośrednio zależy. W przypadkach niskiego lub zbyt wysokiego ciśnienia w stosunku do średnich wartości nie ma przeciwwskazań do korzystania z sauny. Udowodniono, że niskie ciśnienie podnosi się, a wysokie obniża pod wpływem ciepła sauny, natomiast ciśnienie w granicach normy zmienia się tylko nieznacznie. Pamiętać jednak należy, że osoby z wysokim ciśnieniem nie powinny korzystać z basenu w fazie ochładzania ciała, gdyż mogę spowodować znaczny wzrost wartości ciśnienia. Z kolei gorąca kąpiel stóp przywraca ciśnienie do wartości nominalnej. Warto pamiętać, że sauna nie jest w tym przypadku sposobem na wyleczenie, a jedynie przynosi ulgę.
Sauna fińska może uwolnić od astmy.
Wynika to z tego, że pod wpływem ciepłego i suchego powietrza oskrzela ulegają rozluźnieniu, a przez to rozszerzeniu, przez co nie powstają spazmy prowadzące do ataków. Dodatkową korzyścią dla astmatyków jest faza chłodzenia organizmu. Nie wpływa ona co prawda na poprawę oddychania, ale pomaga w sposób regularny hartować organizm i przystosować go do zimnego powietrza, które astmatykom widocznie szkodzi. W związku z tym nawet w okresie jesienno zimowym astmatycy czują się dobrze i rzadziej zapadają na przewlekłe choroby układu oddechowego.
Bardzo podobne zjawisko zachodzi przy chorobach reumatycznych bez powikłań.
Chorzy często skarżą się, że pod wpływem zimna ich dolegliwości narastają. W związku z tym ciepło sauny pomaga im w rozluźnieniu mięśni, ogrzaniu chorych miejsc i poprawie ogólnego samopoczucia. Natomiast zimno ostatniej fazy pomaga przyzwyczajać organizm do chłodu.
Osoby chore na nerki również powinny korzystać z sauny, ponieważ podczas pocenia się z organizmu wydalane jest dziesięć razy więcej mocznika, niż z moczem, co powoduje poprawę pracy nerek dzięki ich mniejszemu obciążeniu. Przy czym pamiętać należy o gorącej kąpieli stóp po skorzystaniu z sauny.
Najważniejsze na koniec.
Nie ma limitu wieku jeśli chodzi o korzystanie z sauny fińskiej.
Mogą z niej korzystać zarówno dzieci, które w ten sposób uczą się dobrych nawyków czystości, a także, jak należy korzystać z wody przy okazji mając z tego świetną zabawę. Ale mogą z niej korzystać również osoby w podeszłym wieku, które odczuwają ulgę w wielu opisanych dolegliwościach pod wpływem ciepła i usuwania toksycznych substancji z organizmu pod wpływem pocenia się. Jednak dla nich jest to również miejsce spotkań z innymi ludźmi, metoda na wyjście z domu i zajęcie czasu, co ma szalenie istotny wpływ na poprawę ich samopoczucia psychicznego.
Opracowano na podstawie medycznego poradnika „Reguły korzystania z sauny”