17. Czy gorąca sauna jest niebezpieczna dla skóry?

14 mar 2013 | ABC sauny fińskiej: reguły korzystania z sauny

Niektórzy ludzie mówią, że w czasie korzystania z sauny skóra wysusza się i staje się pomarszczona; inni ostrzegają, że sauna powoduje oparzenia (podobne do odmrożeń). Żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdziwe!

W czasie korzystania z sauny ciepło dostarczane jest do skóry tak ekstensywnie, że jej temperatura rośnie o 10’K. Wartości powyżej 42’C, przy których dochodzi do nieprzyjemnych sensacji („oparzenia”) zwykle nie są osiągane. Części ciała, które mają mniej gruczołów potowych, np. palce, łydka, rzepka kolanowa, są zwilżane potem spływającym z innych części skóry.

Z powodu intensywnego ogrzewania procesy metaboliczne w komórkach skóry, które są także ważne w procesie ich reprodukcji, przyspieszają się dwa do trzech razy. W większej temperaturze zwiększa się też szybkość tworzenia się przeciwciał.

Znaczne wydzielanie potu, który zawiera 99% wody, powoduje, że skóra jest zupełnie mokra. Zrogowaciały naskórek pęcznieje i częściowo jest tracony. Wiele z tych cząstek związanych z kurzem, wydzieliną łojową i bakteriami jest usuwane, zmywane i wycierane w czasie korzystania z sauny. Jest to ważny i niezrównany intensywnością oczyszczający efekt sauny.

Zastosowanie chłodnej wody w drugim stadium utrzymuje wilgoć skóry, tak, że o wysuszeniu nie może być mowy.

Jak już opisano powyżej, zastosowania bodźca z zimnej wody, na zmianę z gorącą kąpielą stóp, uaktywnia naczynia krwionośne skóry, które są także ważne dla odżywienia i reprodukcji komórek skóry? Wyjaśnia to, dlaczego doświadczone piękności rekomendują korzystanie z sauny bez żadnych ograniczeń. Aktualnie, prawie połowa wszystkich kobiet, które regularnie korzystają z sauny, zapytanych, dlaczego to robią wypowiada się, że oczekuje poprawy swojej skóry i wyglądu.

Ponieważ gruczoły potowe nie są termicznie stymulowane do tworzenia łoju, osoby o suchej skórze, zwłaszcza starsi ludzie, ( mężczyźni także!) powinni po kąpieli natrzeć skórę kremem.