26. Czy kobieta w ciąży może korzystać z sauny?

14 mar 2013 | ABC sauny fińskiej: reguły korzystania z sauny

Znawcy i eksperci sauny są zgodni, co do korzystnych wpływów sauny w okresie ciąży, pisze dr. Hartmann /5/, który badał tę kwestię. Kobiety, które korzystają z sauny regularnie raz w tygodniu w czasie całego okresu ciąży aż do rozwiązania, mają dużo krótszy i łatwiejszy poród.

Sauna ma także korzystny wpływ na zdrowie kobiety w czasie trwania ciąży. Powtarzane, co tydzień „wypływanie” mnóstwa wody zapobiega nadmiernej retencji wody w tkankach. Ogromna akumulacja wody, niedomagania nerek i zwiększone ciśnienie krwi to objawy zatrucia ciążowego, które stanowi znaczne ryzyko dla obojga, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Regularna kontrola masy ciała w czasie korzystania z sauny jest ważnym pomiarem dla kobiety, ponieważ w ten sposób jest ona zdolna zauważyć większy przyrost wagi niż 500 g tygodniowo i w związku z tym przyspieszyć swoją wizytę u lekarza.

Wpływ sauny na naczynia krwionośne, na regulację krążenia (ciśnienie krwi) i także na działanie serca, jest tak ważny dla kobiety ciężarnej, jak korzystanie z relaksu mięśni i mózgu.

Oczyszczeniu organizmu, związanemu z ogromną sekrecją potu, towarzyszy także wydalanie produktów odpadowych nienarodzonego jeszcze dziecka, co wyjaśnia, dlaczego ciężarna kobieta korzystająca z sauny ma mniej dolegliwości ciążowych. Fakt, że korzystanie z sauny przez przyszłą matkę nie ma ujemnego wpływu na dziecko jest, oprócz naszych własnych doświadczeń, udowodniony przez wielki eksperyment fiński, z którego wynika, że matki większości Finów korzystały z sauny przynajmniej raz w tygodniu w okresie ciąży.

Nigdy nie stwierdzono żadnych przypadłości u noworodków lub w czasie ich rozwoju. Zdolności Finów są szeroko znane. Finowie mają swój duży udział w największych osiągnięciach ludzkości: lekkoatletycznych, intelektualnych i artystycznych. Przy liczbie tylko około 4,5 miliona obywateli Finlandii było np. kilku laureatów nagrody Nobla, sławnych poetów, wielkich kompozytorów, wybitnych architektów, kilku mistrzów olimpijskich itd. Finowi utrzymują, że regularne korzystanie z sauny jest bardzo ważne.