Łaźnia parowa (sudationes)

14 Mar 2013 | ABC łaźnie parowe

W łaźni parowej panuje wysoka, prawie 100 procentowa wilgotność a niska ok.45- 55°C temperatura. Ściany, sufit i podłoga wyłożone są płytkami lub mozaiką szklaną (ceramiczną). Sufit powinien być tak zaokrąglony, aby skraplająca się para nie kapała z sufitu lecz płynnie ściekała ścianami do kratki ściekowej zainstalowanej w podłodze. Siedziska często podgrzewane i także wyłożone szklaną mozaiką. Dla bezpieczeństwa użytkowników instalowany jest kominek , który osłania zainstalowaną dyszę z której wydobywa się gorąca para wytwarzana przez generator pary. W przypadku nie osłaniania dyszy wypuszczającej parę istniało niebezpieczeństwo popatrzenia ciała nieuważnego użytkownika łaźni.

Bardzo często w łaźni parowej instalowany jest prysznic (słuchawka prysznicowa) oraz umilający pobyt oraz pomagający w relaksie zestaw świateł kolorowych (koloroterapia). Zestaw wodoodpornych głośników pozwoli na słuchanie muzyki np. z dźwiękami natury (muzykoterapia).
W łaźni parowej może być kolorowo, melodyjnie a także i pachnąco (aromaterapia). Wzbogacona naturalnymi olejkami zapachowymi para wydobywająca się w łaźni parowej zapewne ukoi zmysły i pobudzi do relaksujących wspomnień natury.