10. Na czym polega „wzrost wilgotności” w saunie?

14 mar 2013 | ABC sauny fińskiej: reguły korzystania z sauny

Poprzez ciągłą wymianę powietrza w saunie można zapewnić na tyle niską wilgotność powietrza, że woda wydzielona w formie potu może parować. To odparowywanie, związane z ochładzaniem skóry, może zostać nagle przerwane. Dzieje się to wtedy, gdy małe ilości wody wylewa się lub rozpyla na rozgrzane kamienie w piecu sauny. Niewidoczna chmura pary unosi się pod sufit i przepływa przez pomieszczenie.

Gdy nawilżone powietrze dociera do skóry korzystającego z kąpieli, na jego skórze osadza się mgła wodna. Skóra wtedy nagrzewa się nawet bardziej. Kąpiący się widzi wiele kropelek wody na skórze i obserwuje jak gruczoły potowe są stymulowane do zwiększonej aktywności przez dodatkowy bodziec cieplny.

Często nazywa się to stopniowaniem wpływu ciepła. Osoby wrażliwe mogą obejść się bez tego; kąpiel w saunie bez zastosowania nawilżania daje takie same korzyści. Koneserzy sauny są przeciwni często stosowanej lokalnej modzie wylewania 3 do 4 litrów wody raz za razem, zamiast 10 – 15 g/m3, bo potem sauna musi zostać całkowicie przewietrzona.

Finowie polewają lub rozpylają wodę, w której uprzednio moczyli brzozowe gałązki. Olejek z brzozowych liści odświeża powietrze. W Niemczech używa się „zapachu sauny” zawierającego sosnowe olejki eteryczne. Stężone olejki są łatwo palne, mogą, więc być używane wyłącznie po rozcieńczeniu wodą. Ze względów zdrowotnych potępia się zły zwyczaj dodawania spirytusu do wody nawilżającej powietrze.

Źródło: Przewodnik medyczny „Reguły korzystania z sauny”dr med. I.Fritzsche i W.Fritzsche