13. Czy sauna może być przyczyną omdleń?

14 mar 2013 | ABC sauny fińskiej: reguły korzystania z sauny

Prawidłowo zastosowana sauna nigdy nie powoduje omdleń. Sauna nie jest formą wysiłku dla organizmu, lecz zawsze formą regeneracji. Nawet w trakcie ekstremalnego nagrzania ciała, gdy akcja serca jest przyspieszona, nie czujemy żadnego zmęczenia. Oddychamy normalnie, ani szybciej ani głębiej, a najważniejszym uczuciem jest wyłącznie odprężenie, spowodowane rozładowującym napięcie wpływem ciepła.

Późniejsze ochłodzenie ciała, wdychanie zimnego powietrza i zastosowanie zimnej wody powoduje uczucie świeżości, które można opisać jako mrowienie. Po krótkookresowym zwężeniu naczyń krwionośnych skóry, spowodowanym zimnym bodźcem, następuje rozszerzenie naczyń, które przyspieszamy i podtrzymujemy przy pomocy gorącej kąpieli stóp. To jest przyczyna, dlaczego kąpiel stóp daje takie przyjemne wrażenia, nie tylko dla stóp, ale także całemu ciału.

Jeżeli wszystko przebiega tak jak powinno, dobre samopoczucie rośnie aż do zakończenia kąpieli. Tylko bardzo niewiele osób odczuwa potrzebę wypoczynku. Być może, że powinni z niego skorzystać ci użytkownicy, którzy mają długą drogę powrotną do domu.

Po zażyciu kąpieli, niektóre nie tylko czują pragnienie, ale mogą także odczuwać potrzebę odpoczynku, chociaż przez krótką chwilę. W żadnym wypadku nie występuje uczucie osłabienia, które mogłoby być spowodowane sauną.

Źródło: Przewodnik medyczny „Reguły korzystania z sauny”dr med. I.Fritzsche i W.Fritzsche