2. Czy istnieją inne kąpiele podobne do sauny?
Aktualnie nie ma takich kąpieli, które w swojej naturze i w efektach byłyby zbliżone do sauny. Często jednak ludzie nadużywają określenia „sauna” i korzystając z dobrej reputacji oferują coś, co nie ma z sauną nic wspólnego.
Czasem oferuje się kąpiel rosyjsko-rzymską, która zdecydowanie różni się od sauny. Rosyjska kąpiel nazywana w kraju swego pochodzenia „bania”, jest kąpielą w powietrzu nasyconym gorącą parą wodną. Dzięki dużej wilgotności powietrze osiąga temperaturę 45’C.Tradycyjne kąpiele rzymskie są kąpielami w gorącym powietrzu, którego temperatura zwykle wynosi 50 do 60’C. To, co my nazywamy kąpielą rosyjsko-rzymską, jest kombinacją trzech pomieszczeń z różnymi temperaturami (50′, 60′, para wodna) i basenów z zimną i gorącą wodą.
Od kiedy zniesiono w Niemczech dofinansowanie takich kąpieli z ubezpieczenia zdrowotnego, szybko spada liczba osób z nich korzystających. Eksperci są z takiej sytuacji zadowoleni, bo uważają tę kąpiel za mało korzystną dla organizmu. Zastosowana w tej kąpieli szybka zmiana różnego rodzaju ciepła, zmusza do większego wysiłku niż w przypadku prawidłowo dozowanego ciepła sauny.
Inny typ kąpieli, określany pojęciem „bio-sauna”, wykorzystywał urządzenie wytwarzające temperaturę 50’C, generując zmienne pole magnetyczne i pewien rodzaj promieniowania. Zostało ono jednak zabronione ze względu na szkodliwe oddziaływanie na zdrowie. Tego typu wynalazki nie są ani „biologiczne” ani nie są też sauną.
W ostatnich kilku stuleciach pojawiały się czasami kabiny do pocenia się, przeznaczone dla pojedynczych osób, które mogły w nich siedzieć jak w wannie, z głową wystawioną na zewnątrz. Określenie tego urządzenia pojęciem „sauna”, nawet z dodatkiem „domowa”, jest wprowadzaniem w błąd. Badania naukowe jasno dowiodły, ze nie spełniają one żadnych wymagań stawianych saunie i nie dają korzyści takich jak sauna.
Źródło: Przewodnik medyczny „Reguły korzystania z sauny”dr med. I.Fritzsche i W.Fritzsche