3. Od jak dawna stosowana jest sauna?

14 mar 2013 | ABC sauny fińskiej: reguły korzystania z sauny

Sauna pochodzi od bardzo starego obyczaju ludzi pragnących oczyścić swoje ciało poprzez kąpiel w pomieszczeniu, w którym umieszczono kamienie mocno rozgrzewające się ogniem palącego się drewna, a następnie skrapiane wodą, która szybko paruje. Fakt leczniczego działania ciepła jest jednym z pierwszych odkryć ludzkości. Zdaniem językoznawców angielskie słowo „bathing” (kąpiel), które jest spokrewnione ze słowem „baking” (wypalanie, prażenie), pierwotnie znaczyło „ogrzewanie„.

W pomieszczeniu, w którym temperatura jest utrzymywana przez ciepło nagromadzone w kamieniach, ciało zaczyna pocić się. Dlatego też prof. Mehl /6/ nazwał tę kąpiel „kąpielą pocącą przy pomocy kamieni”. Szukając źródeł w zwyczajach i literaturze udowodnił on, że kąpiel taka miała znaczenie w dawnych czasach i była rozpowszechniona w Starym Świecie i wśród pierwszych mieszkańców Ameryki.

Także w Europie Środkowej, a szczególnie na terenach dzisiejszych Niemiec, ten rodzaj kąpieli można odnaleźć pod nazwą „Badstube”. Pod koniec Średniowiecza zanika jednak niemal wszędzie z wyjątkiem Finlandii i części Rosji. Na przełomie wieków można było ją jeszcze znaleźć w kilku odosobnionych przypadkach wśród wieśniaków alpejskich. Znajdowała ona tam podwójne zastosowanie: do kąpieli i, w przerwach pomiędzy kąpielami, do suszenia (np. owoce, len).

Ponowny rozwój sauny nastąpił w Niemczech po drugiej wojnie światowej, kiedy to byli żołnierze, którzy poznali i polubili saunę w Finlandii, zaczęli instalować sauny w podnoszonych z ruin niemieckich miastach. Nieco wcześniej, sauny zainstalowane dla sportowców z okazji Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, były dla wielu ludzi pierwszym spotkaniem się z tego typu kąpielą, ale było to zbyt słabym impulsem do ich upowszechnienia.

Źródło: Przewodnik medyczny „Reguły korzystania z sauny”dr med. I.Fritzsche i W.Fritzsche