HALOTERAPIA, SPELEOTERAPIA, JONIZACJA – SÓL I JEJ WPŁYW NA CZŁOWIEKA

13 cze 2014 | Jonizacja- sól i jej zdrowowotne działanie

Polski lekarz E. Boczkowski już w 1843 roku, zbadał, powietrze nasycone cząsteczkami soli. Z jego badań wynikało, że sól może mieć lecznicze działanie na człowieka. Jednak wolny rozwój medycyny w Polsce nie pozwolił na przeprowadzenie głębszych badań w tym zakresie. Dopiero w 1958 r.w Wieliczce powstało pierwsze na świecie solne sanatorium w którym zaczęto leczyć pacjentów z chorobami układu oddechowego. Do dnia dzisiejszego powstało wiele klinik w pobliżu naturalnych jaskiń solnych, które osiągają bardzo dobre wyniki leczenia tą niefarmakologiczna metodą.

Speleolecznice:

Salzebad- Salzeman w Austrii,
Wieliczka w Polsce,
Siget w Rumunii
Nikhichevan w Azerbejdzanie,
Chon- Tuz w Kirgistanie,
Berezniki w Rosji
Solotvino w rejonie Karpat Ukraińskich,
Artemovsk- Ukraina
Soligorsk- Białoruś

Speleoterapia (speleon z greckiego: jaskinia) i haloterapia (nazwa powstała w Sankt Petersburgu w latach 80) choć inaczej nazwana to ta sama metoda leczenia w której wykorzystuje się mikroklimat podziemnych jaskiń solnych.

Główne składniki skuteczności tej metody leczniczej jest mikroklimat. Temperatura, wilgotność, obecność jonów, brak flory bakteryjnej, alergenów oraz zwiększona obecność kwasu węglowego oraz cząsteczki soli wysokiej jakości to wszystko sprawia, że leczenie pacjentów z przewlekłymi schorzeniami płuc daje dobre wyniki i to bez używania medykamentów.

Speleoterapia w mikroklimacie jaskiń solnych powoduje zmniejszenie stanów infekcyjnych i zapalnych w narządach układu oddechowego a także stymuluje mechanizmy obronne w organizmie. Metoda ta jest raczej mało dostępna dla pacjentów ze względu na ograniczona liczbę miejsc kuracyjnych czy tez wysokie ceny kuracji.

Sól himalajska wzmacnia zdrowie, piękno, siły witalne i radość życia. To naturalny jonizator powietrza (jonizacja – zjawisko powstawania jonu (kation lub anion) z obojętnego atomu lub cząsteczki). Jej własności biofizyczne mają działanie relaksacyjne i oczyszczające, przyczyniając się do poprawy stanu zdrowia.
zmniejszają stany infekcyjnych i zapalne w obrębie narządów układu oddechowego (nos, krtań, zatoki, gardło, płuca, tarczyca, oskrzela)
redukują stres, depresję, ADHD, wyciszają, relaksują, ułatwiają zasypianie, ograniczają chrapanie
podnoszą zdolność koncentracji
opóźniają procesy starzenia się skóry i redukują zmarszczki
łagodzą alergie, uczulenia
redukują nadwagę, otyłość a także zapalenie skóry, łuszczycę
pomagają przy schorzeniach sercowo- naczyniowych, krążenia, nadciśnienie oraz stany pozawałowe
łagodzą choroby wrzodowe dwunastnicy i żołądka, zapalenia jelita grubego.
Namiastkę mikroklimatu groty solnej możemy próbować stworzyć we własnym domu. Czy w postaci groty solnej czy ścian albo dodatków solnych w saunie.
Źródło: Wikipedia.org
„Haloterapia w mikroklimacie komory solnej …”prof.dr med. Alina Chervinskaya