Łaźnia parowa a sauna parowa („mokra”)

1 paź 2013 | ABC łaźnie parowe, ABC sauny domowe

Pojęcie łaźni parowej bardzo często mylone jest z sauną parową. Jednak są to dwa zupełnie odrębne pomieszczenia. Jedno co je łączy, to ich funkcja-mają przede wszystkim zapewnić relaks i odpoczynek na najwyższym poziomie.
Łaźnia parowa wytworzona temperatura wynosi od 40 do 55 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza 100%.
Sauny parowe („mokre”) to wilgotność powietrza sięgająca 65%, podczas gdy w saunach suchych utrzymuje się na poziomie 10-30%, przy temperaturze wynoszącej od 50 do 110 stopni Celsjusza.
Sauna w całości wykonana jest z drewna, natomiast łaźnia parowa może być wykończona ceramiką.

W saunach parowych wilgotność powietrza jest utrzymywana przy pomocy wysoko zaawansowanego technologicznie parownika o maksymalnej mocy grzałki 1,5-2kw bez względu na wielkość sauny. W przypadku łaźni parowej natomiast, wysoka wilgotność, której nośnikiem jest para wodna, dostarczana jest poprzez tzw. generator pary, którego moc dobierana jest odpowiednio do wielkości pomieszczenia. Może ona wynosić od 3kw dla łaźni  dla 2 osób do  16m3 dla wieloosobowej łaźni publicznej.

Nie od dziś sauny i łaźnie parowe uważane są za rewelacyjny sposób na regenerację organizmu. Do niedawna traktowane głównie jako doskonałe źródło relaksu i odprężenia, dziś, dzięki swym dobroczynnym działaniom bardzo często stosowane są w terapiach i leczeniach przeróżnego rodzaju dolegliwości. Z sauny może korzystać każdy. Choć na początku różnica temperatur może wydawać się niemożliwa do zniesienia, po paru sesjach nie będziemy odczuwali zbytniej różnicy. Temperatura panująca zarówno w saunach jak i łaźniach parowych rośnie stopniowo. Dlatego bez obaw, nie grozi nam żaden „szok termiczny”. Jednak ci, którzy boja się, lub po prostu nie lubią wysokich temperatur, powinni skorzystać z sauny na podczerwień.

Sauny infrared, bo tak je nazwano, różnią się od tych powszechnie znanych między innymi tym, że temperatura panująca wewnątrz, jest znacznie niższa niż w saunach parowych (ok.30-65 C). Za wysyłanie ciepła odpowiedzialne są promienie podczerwieni, które wytwarzają energię bardzo podobną do tej, którą „wypuszcza” z siebie nasze ciało. Sauny infrared są najbardziej zaawansowanymi technologicznie kabinami obecnie dostępnymi na rynku.