23. Dlaczego ludzie nie doznają w saunie „szoku termicznego”?

14 Mar 2013 | ABC sauny fińskiej: reguły korzystania z sauny

Każdego lata, kiedy temperatura powietrza osiąga 30’C i więcej, słyszymy, że ludzie padają pod wpływem gorąca. Nic podobnego nie słyszeliśmy nigdy, jeśli chodzi o saunę, którą stosują miliony ludzi. Dlaczego tak jest? Decydującym czynnikiem jest to, że korzystamy z sauny nago. Nic, oprócz cienkiego płaszcza powietrznego otaczającego naszą skórę, nie przeszkadza parowaniu, odparowywaniu potu na skórze. W efekcie uzyskuje się ochłodzenie ciała.

Ochłodzenie ciała przez odparowanie potu nie jest wystarczające; temperatura na skórze i wewnątrz ciała rośnie. Jedną z przyczyn, że nie dochodzi do zapaści lub szoku termicznego jest oczywiście to, że okres przegrzania jest krótki, trwa tylko kilka minut.

Jeżeli korzystający w saunie zachowuje się w taki sposób, jaki jest zalecany, spokojnie i z rozluźnieniem mięśni, to organizm sam będzie bronił się przed gorącem.

Gdy jakieś nieszczęśliwe przypadki w saunie opisywano w prasie, były one, zgodnie z naszymi badaniami, spowodowane odmiennym zachowaniem, które można by nazwać nadużyciem sauny. Często słyszymy o przypadku angielskiego dżokeja, który pozostawał w saunie przez 2 i pół godziny zamiast 10 do 15 minut, aby stracić na wadze, i co gorsza robił to po uprzednim usunięciu z organizmu ogromnych ilości wody przy pomocy środków odwadniających. Fakt, że krótko przedtem przeszedł on zawał, każe sądzić, że mogło to zakończyć się fatalnie.

Nawet w Finlandii spotykamy czasem ludzi, którzy nie mogą nagrzać się wystarczająco i zatem pozostają w saunie przez godzinę lub dłużej bez przerwy. Nie musimy się też dziwić, jeżeli incydent spowodowany został przez spożycie alkoholu w czasie korzystania z sauny, co jest często stwierdzane.

W takich okolicznościach nie należy szerzyć w prasie wątpliwości, co do słuszności niemieckich zaleceń prawidłowego korzystania z sauny.

Jesteśmy w stanie stwierdzić, że blisko sto milionów gości rejestruje się w ciągu roku w niemieckich saunach. Na taką liczbę gości tylko jeden nieszczęśliwy wypadek został opisany w prasie. Nie powinno to wpłynąć na zmianę opinii o saunie.