34. Jakie są inne istotne elementy korzystania z sauny?
Ze względu na rozpowszechnienie sauny w Niemczech, ręczny masaż staje się bardzo popularną formą pielęgnowania ciała i specjalnej terapii. Podczas gdy w szpitalach, sanatoriach i w gabinetach fizykoterapii masaż stosuje się jako zabieg leczniczy, w przypadku sportowców jako czynnik poprawy kondycji, to masaż zdrowych ludzi, jaki przeprowadza się w saunach, oznacza dbanie o ciało w celu poprawy zaopatrzenia tkanek w krew i ich oczyszczenia.
Celem masażu jest, więc zwiększenie oddziaływania sauny.
Innym typem masażu, który jest szeroko stosowany w szpitalach, w szczególności przy kontuzjach sportowców, a także w przypadku otyłości dla uruchomienia złogów tłuszczu, jest podwodny masaż strumieniem wodnym. Jest on przeprowadzany w ogromnym basenie, dobrze regulowanym pod względem temperatury. Ciepło, które przechodzi z wody do ciała, sprzyja korzystnym zmianom. Gdyby ta metoda została użyta w połączeniu z sauną, to mogłoby to przeszkadzać rytmicznemu działaniu w saunie układu ciepło/zimny bodziec i mogłoby wpływać na korzyści odnoszone pod wpływem sauny.
Jeżeli zatem, zgodnie z receptą, należy stosować obydwa zabiegi tego samego dnia, to masaż podwodny powinien być przeprowadzany z wyprzedzeniem, a po nim – po 1/4 do 1/2 godz. przerwy – można korzystać z sauny.
Takie samo wyprzedzenie należałoby zastosować przy korzystaniu także z innych typów ciepła.
Jeżeli ma się do dyspozycji kryty basen, należy zauważyć, że ciepłe, wilgotne powietrze w pomieszczeniu (często powyżej 28’C) jest tak niekorzystne dla zaopatrzenia organizmu w tlen w czasie sauny jak basen z ciepłą wodą. Pływanie w basenie z ciepłą wodą, które jest zwykle zalecane przy braku wysiłku fizycznego, powinno, zatem zawsze poprzedzać saunę. Pływanie najpierw, potem sauna (bez pływania)!
Generalnie powinniśmy powiedzieć: najpierw wysiłek, potem odnowa,
to jest: najpierw pływanie, gimnastyka, bieganie itd. a potem sauna.
Jeżeli po kąpieli w saunie chcemy skorzystać z solarium lub kąpieli słonecznej, to należy pamiętać, że z powodu utraty zrogowaciałego naskórka skóra stała się bardziej wrażliwa na napromieniowanie.