35. Specjalne rady dla korzystających z sauny po raz pierwszy.

14 mar 2013 | ABC sauny fińskiej: reguły korzystania z sauny

Kiedyś wszyscy byliśmy początkującymi i nie zawsze korzystaliśmy z sauny w sposób prawidłowy. Teraz chcielibyśmy, aby ten, kto dopiero uczy się korzystania z sauny, rzeczywiście cieszył się bez ograniczeń jej najlepszymi efektami.

Możliwe, że potrzeba trochę więcej czasu, aby nauczyć się korzystać z sauny.
Nie każdy robi to od razu dobrze. Jeżeli obawiasz się gorąca – może z powodu serca – zapamiętaj, że nawet ludzie cierpiący na zawał są leczeni sauną, aby nie było następnego zawału. Nie ma, zatem powodu, aby obawiać się sauny. Martwienie się mogłoby tylko przyspieszyć twój puls. Wejdź do sauny po zmoczeniu twarzy zimną wodą (z resztą ciała suchą).
To nie temperatura, ale czas męczy twoje serce.
Pozostań, zatem na środkowej ławce. Jeżeli pozostaniesz tam spokojnie bez zbędnych ruchów, a także bez rozmawiania, to 10 minut czasu wcale nie będzie niebezpieczne. W każdym przypadku nie powinieneś przebywać tam krócej niż 8 minut, inaczej nie ogrzejesz się właściwie.
Jeżeli widzisz, że pocisz się tylko trochę, pomyśl o parowaniu potu (to ochładza twoją skórę – to właśnie czujesz!). Pocenie może być trenowane w ciągu 6 – 10 kąpieli! Po gorącej saunie nie zapomnij o zimnym świeżym powietrzu! Organizm potrzebuje tlenu. Nie martw się, że złapiesz przeziębienie, jeżeli na zewnątrz jest mroźno, pada deszcz lub śnieg. Przeziębienie nie jest możliwe! Jeżeli pot na twojej skórze niepokoi cię w czasie kąpieli na świeżym powietrzu, krótko przedtem polej swoje ciało wodą, która oczywiście powinna być zimna.

Jeżeli myślisz, że na początku nie będziesz tolerować zimnej wody
na całym ciele, to najpierw weź chłodny prysznic, ale nie tak ciepły jak ten, który bierzesz, aby się umyć. Następnie, pozwól wodzie popłynąć po dłoniach, przedramionach i ramionach, na stopy, nogi i uda i szczególnie po twarzy. W czasie kolejnych wizyt w saunie polewaj coraz więcej części swojego ciała, aż polubisz zimną wodę na swoich piersiach, a szczególnie na swoich plecach.

Kiedy wracasz ze świeżego powietrza, to skóra, jej naczynia krwionośne i nerwy potrzebują
w każdym przypadku zastosowania zimnej wody. Basen nie jest obowiązkowy, ale polewanie zimną wodą tak. I nie zapomnij: po każdym zastosowaniu zimnej wody weź kąpiel gorącą! Inny ważny punkt: nie działaj jak „stary wyga”; to mogłaby być kąpiel na sposób rosyjsko-rzymski ( a zatem nie korzystny).

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, może z powodu, że jesteś poważnie chory, porozmawiaj o saunie z twoim lekarzem. Jeżeli on nie zna tej broszury, daj mu ją do przeczytania. Zwróć także jego uwagę na specjalną publikację „Die wissenschaftlichen Grundlagen des Saunabades” („Naukowe podstawy kąpieli w saunie”) .